2011-11-17 / Front Page

CHANGED - 2012-13 - 2013-2014 AHSAA CLASSIFICATIONS - CHANGED

Area schools in new football regions

Adjustments to the reclassification alignments include:

·         Saint Paul’s Episcopal moves from Class 4A, Region 1 to Class 5A, Region 1.
·         Chelsea moves from Class 5A, Region 4 to Class 6A, Region 4.
·         Saraland moves from Class 5A, Region 1 to Class 5A, Region 3.
·         Chilton County moves from Class 5A, Region 3 to Class 5A, Region 4.
·         Andalusia moves from Class 4A, Region 2 to Class 4A, Region 1.
·         Tallassee moves from Class 4A, Region 3 to Class 4A, Region 2.
·         Dallas County moves from Class 4A, Region 4 to Class 4A, Region 3.
·         Carbon Hill moves from Class 4A, Region 8 to Class 4A, Region 4.
·         Priceville moves from Class 4A, Region 7 to Class 4A, Region 8.

AHSAA Football Alignments (2012-13, 2013-14)


Class 1A
Region 1
J.U. Blacksher
John Essex
Fruitdale
A.L. Johnson
Linden
Saint Luke’s
McIntosh
Marengo
 
Region2
Brantley
Florala
Geneva County
Georgiana
Kinston
McKenzie
Pleasant Home
Red Level
 
Region 3
Akron
Autaugaville
Billingsley
Ellwood Christian (new member)
Holy Spirit
Keith
Maplesville
Sunshine
 
Region 4
Fayetteville
Loachapoka
Notasulga
Saint Jude
Talladega County Central
Verbena
Wadley
Winterboro
 
Region 5
Berry
Brilliant
Hubbertville
Lynn
Marion County
Parrish
Pickens County
South Lamar
 
Region 6
Addison
Appalachian
Falkville
Jefferson Christian
Meek
Ragland
Shades Mountain Christian
Southeastern (new member)
Sumiton Christian
 
Region 7
Cedar Bluff
Collinsville
Coosa Christian
Donoho
Gaylesville
Jacksonville Christian
Spring Garden
Valley Head
Woodville
 
Region 8
Decatur Heritage
Hackleburg
R.A. Hubbard
Phillips
Shoals Christian
Tharptown
Vina
Waterloo
 
Class 2A
Region 1
Choctaw County
Flomaton
Leroy
Millry
Mobile Christian
Southern Choctaw
Sweet Water
Washington County
 
Region 2
Ariton
Cottonwood
Houston Academy
Houston County
G.W. Long
Providence Christian
Samson
Wicksburg
 
Region 3
Calhoun
Central-Hayneville
Elba
Goshen
Highland Home
Luverne
New Brockton
Zion Chapel
 
Region 4
Aliceville
Cold Springs
Hale County
R.C. Hatch
Lamar County
Francis Marion
Oakman
Sulligent
 
Region 5
Isabella
LaFayette
Lanett
Montgomery Academy
Prattville Christian (new member)
Randolph County
Reeltown
Horseshoe Bend
 
Region 6
Fultondale
Ohatchee
Pleasant Valley
Ranburne
Victory Christian
Vincent
Walter Wellborn
Woodland
 
Region 7
Fyffe
Gaston
Ider
North Sand Mountain
Sand Rock
Section
Westbrook Christian
West End
 
Region 8
Cherokee
Colbert Heights
Hatton
Lexington
Phil Campbell
Red Bay
Sheffield
Tanner
 
Class 3A
Region 1
Bayside Academy
Cottage Hill Christian
Excel
T.R. Miller
W.S. Neal
Opp
Southside-Selma
Straughn
 
Region 2
Abbeville
Barbour County
Dale County
Daleville
Geneva
Montgomery Catholic
Pike County
Slocomb
 
Region 3
American Christian
Fayette County
Gordo
Greene County
Greensboro
Holt
Northside
Sipsey Valley
 
Region 4
B.B. Comer
Central Coosa
Leeds
Midfield
Montevallo
Tarrant
Thorsby
Trinity Presbyterian
 
Region 5
Ashville
Cleveland
Glencoe
Piedmont
Saks
Susan Moore
Weaver
White Plains
 
Region 6
Brindlee Mountain
Geraldine
Holly Pond
New Hope
J.B. Pennington
Pisgah
Plainview
Sylvania
 
Region 7
Cordova
Danville
Good Hope
Hamilton
Hanceville
Vinemont
Winfield
Winston County
 
Region 8
Clements
Colbert County
Deshler
Elkmont
Lauderdale County
Madison Academy
Westminster Christian
West Morgan
 
Class 4A
Region  1              
Andalusia
Clarke County
Escambia County
Hillcrest-Evergreen
Monroe County
Thomasville
UMS-Wright
Wilcox Central
 
Region 2
Alabama Christian
Ashford
Beauregard
Bullock County
Charles Henderson
Headland
Saint James
Tallassee
 
Region 3
Beulah
Childersburg
Clay County Central (new school)
Dadeville
Dallas County
Elmore County
Handley
Holtville
 
Region 4
Bibb County
Calera
Carbon Hill
Corner
Dora
Jemison
Oak Grove
West Blocton
 
Region 5
Alexandria
Anniston
Cherokee County
Cleburne County
Hokes Bluff
Lincoln
Jacksonville
Munford
 
Region 6
Crossville
Douglas
Fairview
Guntersville
Locust Fork
Oneonta
Saint Clair County
Sardis
 
Region 7
Ardmore
Butler
DAR
J.O. Johnson
Madison County
North Jackson
Pope John Paul II
Randolph
 
Region 8
Brooks
Central-Florence
East Lawrence
Haleyville
Priceville
Rogers
West Limestone
Wilson
 
Class 5A
Region 1
Faith Academy
Gulf Shores
LeFlore
B.C. Rain
Saint Paul’s Episcopal
Spanish Fort
Vigor
Williamson
 
Region 2
Carroll
Eufaula
Marbury
Rehobeth
Benjamin Russell
Russell County
Valley
Booker T. Washington
 
Region 3
Citronelle
Demopolis
Greenville
Jackson
Saraland
Satsuma
Selma
Sumter Central
 
Region 4
Briarwood Christian
Chilton County
Homewood
John Carroll
Ramsay
Shelby County
Sylacauga
Talladega
 
Region 5
Brookwood
Paul Bryant
Central-Tuscaloosa
Fairfield
McAdory
Parker
Pleasant Grove
Wenonah
 
Region 6
Center Point
Curry
Hayden
Moody
Mortimer Jordan
Pinson Valley
Springville
Walker
 
Region 7
Arab
Boaz
Brewer
Columbia
Etowah
Fort Payne
Scottsboro
Southside-Gadsden
 
Region 8
Athens
Cullman
East Limestone
Hartselle
Lawrence County
Muscle Shoals
Russellville
West Point
 
Class 6A
Region 1
Baker
Blount
Alma Bryant
Davidson
Mary Montgomery
McGill-Toolen
Murphy
Theodore
 
Region 2
Baldwin County
Daphne
Dothan
Enterprise
Fairhope
Foley
Northview
Robertsdale
 
Region 3
Auburn
Carver-Montgomery
Central-Phenix City
Jeff Davis
Sidney Lanier
Lee-Montgomery
Opelika
Smiths Station
 
Region 4
Chelsea
Oak Mountain
Pelham
Prattville
Spain Park
Stanhope Elmore
Thompson
Wetumpka
 
Region 5
Bessemer City
Hillcrest-Tuscaloosa
Hoover
Hueytown
Jackson-Olin
Minor
Northridge
Tuscaloosa County
 
Region 6
Carver-Birmingham
Gardendale
Hewitt-Trussville
Huffman
Mountain Brook
Shades Valley
Vestavia Hills
Woodlawn
 
Region 7
Albertville
Clay-Chalkville
Gadsden City
Grissom
Huntsville
Lee-Huntsville
Oxford
Pell City
 
Region 8
Austin
Bob Jones
Buckhorn
James Clemens (new member)
Decatur
Florence

Return to top